Сьогодні питання «Ким бути?» постає не лише серед старшокласників, а і людей зрілого віку. І тут на допомогу нам приходить профорієнтація.

Для початку, давайте розберемось, що ж насправді криється за даним терміном. Профорієнтація включає в себе широкий спектр допомоги в виборі професії, а саме: надання інформації щодо професійного самовизначення, індивідуально орієнтоване консультування з метою допомоги у виборі професії.

На перший погляд, допомога в профорієнтації потрібна лише випускникам шкіл, які стають на шлях вибору професії. Проте, сьогодні ринок праці є дуже динамічним, а зміна професії і зрілому віці та друга вища освіта вже стали звичайною річчю. Тому не лише старшокласникам може знадобитись допомога психолога щодо профорієнтації, а і дорослим людям, які міняють професію, місце роботи, безробітнім.

Спочатку про старшокласників. З своєї педагогічно практики, часто чую від студентів, що бажанням вступити у певний ВНЗ було бажання батьків. З одного боку – як приємно, мабуть, батькам, що дитина дослухалася до їхньої думки. Але з іншого – де бажання самої дитини, де мотивація і задоволення від того, що я студент саме цього ВУЗу і цього факультету? Запитуючи у студентів, чому так сталося, чую: не знав куди вступати, мені байдуже куди. Це відбувається через невпевненість в собі, в своєму майбутньому, незнання своїх потреб і бажань.

А тепер давайте подивимось, що відбувається, тільки без нашого слов’янського «час покаже», «там буде видно», «якось буде». Студент п’ять років вчиться, часто нехотя, на ту спеціальність, яка йому не цікава, і в якій він себе не бачить в майбутньому. Час втрачається. І після закінчення університету все починається знову – «Ким бути?»

Який вихід з даної ситуації? Профорієнтація. Звичайно, в школі робота проводиться, але часто її може бути недостатньо. Мені здається, що обрання професії дуже важливий момент в житті кожного, тому підходити потрібно відповідально як батькам, так і дітям. Почуйте свою дитину. Часто діти можуть не говорити про свої бажання побоюючись реакції батьків або не вірячи в свої сили. Ці питання потрібно з’ясовувати. Далі, сьогодні на ринку праці велика кількість професій про які ми можемо навіть не знати. Якнайбільше інформації допоможе при виборі.

Буває, що дитина і справді не знає чого хоче. Потрібно допомогти їй зрозуміти свої сильні та слабкі сторони, а також до якої категорії вона відноситься (робота з людьми, словом, технікою). Якщо виникнуть труднощі, приходьте, допоможемо розібратися.

Тепер про дорослих. Вже давно пройшли часи, коли люди працювали все життя на одному місці роботи. Ми можемо лише порадіти за таких людей, які відразу знайшли справу свого життя , потрібний колектив і місце роботи. Але в житті буває по-іншому. Часто в зрілому віці дорослі мають потребу у зміні професії. Причини можуть бути різними: від соціально-економічних до особистісних. В такій ситуації виникає багато труднощів, що є нормальним процесом під час кардинальних змін в житті. Якщо ви відчуваєте професійну невизначеність, незадоволеність своєю професією, приходьте, будемо розбиратися.