Кожна професія має свої етичні норми та стандарти. Але для професії психолога – ця тема особлива, а для клієнта чутлива. Часто звернення до психолога блокується страхами, недовірою та неправильним розуміння хто такий психолог та як він працює. Я вирішила зупинитися на цій проблемі  і чітко окреслити в рамках яких моральних та етичних принципів працюють психологи-професіонали, і я особисто.

Отже, перший, і основний принцип – безоціночне ставлення до клієнта. З дитинства нас усіх критикують, виховують, роблять зауваження і хочуть «зробити кращими» без нашої згоди. Це відбувається постійно, тому стаючи дорослими ми приховуємо правду від інших, а часто і від себе самого. Ми боїмося, що нас справжніх не приймуть, осудять, розкритикують. Така ситуація не лише блокує нашу ініціативу, емоції і т.д., а і приносить внутрішній конфлікт та страждання. Психолога, який дотримується цього принципу, завжди сприйме вас таким, який ви є, без будь якого оціночного судження. І запам’ятайте, Ви цінні вже тим – що Ви людина, а з усім іншим ми попрацюємо.

Соціальні норма, правила, нав’язані масовою культурою цінності і ідеали – це ті рамки, в які ми намагаємося себе втиснути, щоб не відрізнятися від інших. Але для психолога головним є клієнт та його цінності. Це другий наш принцип – орієнтація на норми та цінності клієнта.

Часто можна почути, що психологи  – це люди, які дають поради іншим. Так от, забудьте про це. Психолог не може давати поради іншій людині як їй жити і що робити з своїм життям. Це не сприяє позитивним змінам у роботі з клієнтом. Тому, тертій принцип: я не даю поради своїм клієнтам, а роблю все для того, щоб вони самі побачили свою проблему, правильно оцінили та почали рухатись вперед. Я ж свого боку лише можу гарантувати професійний супровід клієнта на шляху його психологічного зцілення.

П’ятий принцип – це принцип анонімності. Ніколи, ні при яких обставинах, психолог не розголошує інформацію, почуту в його кабінеті, без дозволу клієнта. Нікому, це – приватним особам, родичам, чоловіку/дружині, батькам, державним організаціям і т.д. (якщо це не є загрозою для життя інших людей).