Ці слова приписують Сократу. Глибше і не скажеш. Ніби все зрозуміло: для того, щоб дізнатися більше про людину, оцінити її думки, цінності, її особистість, потрібно заговорити з нею, вступити в діалог. Але, нажаль, як показує життя, люди, особливо в дуже відповідальні моменти, не можуть правильно себе показати, говорячи сучасною мовою – презентувати.

Сьогодні, в умовах жорсткої конкуренції на ринку праці, людям часто не вистачає вміння подати себе, швидко і зрозуміло довести свою думку,  зацікавити своїм проектом, показати свої позитивні сторони. І не потрібно думати, що хтось народився з цим вмінням. Ні, вміти правильно себе презентувати, правильно виступати – це мистецтво, якому вчаться.

Даною темою я зацікавилась давно, завдяки досвіду педагогічної робити. Спостерігаючи за виступами студентів, своїх колег, під час семінарів чи конференцій, я прийшла до висновку, що значна частина людей може бути цікавими співрозмовниками, прекрасно володіти матеріалом, але під час публічного виступу вони соромляться, уникають аудиторії і взагалі важко справляються з хвилюванням. І часто, ставши кваліфікованим працівником, набувши досвід і маючи багато цікавих ідей, люди не можуть себе реалізувати через невміння виступати публічно або незнання елементарних правил виступу.

Зрозуміло, що сьогодні є багато тренінгів для бізнесменів та менеджерів, як правильно просувати товари, робити презентації і т.д. Але це не моя тема. Для мене є важливим допомогти вам навчитися правильно показати себе в різних ситуаціях.

Отже, з чого почати? Отримайте досвід. Намагайтеся як можна частіше виступати публічно. Використовуйте будь-яку можливість говорити на аудиторію: колектив на роботі, за столом в колі друзів, перед керівництвом. Цей досвід буде складним, але надалі дасть вам можливість відчувати задоволення від своїх виступів.

Наступне – репетиції. Напишіть, перечитайте, «пройдіть» свій виступ. Не сподівайтесь, що спонтанно вийде краще. Це нормальна практика, це потрібно.

Як бути з хвилюванням? Хвилюйтеся, це також нормально. Кожна людина переживає такі емоції перед виступами (почитайте інтерв’ю з великими акторами, спортсменами).

Звичайно, якщо ви відчуваєте, що не можете справлятися самостійно з хвилюванням і воно настільки є важким для подолання, то проблеми можуть бути на більш глибокому рівні. В такій ситуації можна звернутися до психолога. Приходьте, будемо розбиратися. Така проблема не повинна блокувати ваш розвиток та впливати на успішність в житті.